FPGA TABANLI DİJİTAL HABERLEŞME SİSTEMLERİNİN SYSTEM GENERATOR ARACI İLE ANALİZİ

İbrahim IŞIK, Mehmet Emin TAĞLUK

Öz


Sayısal haberleşme sistemlerinde, verici tarafından iletilen verinin alıcı tarafına minimum hata ile ulaştırılması arzu edilmektedir. Ancak iletilen veri, kullanılan modülasyon tekniği, kodlama ve kanal yapısına dayalı çeşitli sebeplerden dolayı bozulmaya maruz kalmaktadır. Bu bozulma, iletim süresince alıcıya ulaşan hatalı bitlerin sayısının bütün bitlere oranı “bit hata oranı” BER olarak tanımlanmaktadır ve bu oran iletişim sisteminin kalitesini belirlemektedir. Günümüzde yapılan akademik çalışmalarda haberleşme sistemlerini analiz etmek için genellikle Matlab benzetim programları kullanılmaktadır. Ancak, bu şekilde yapılan ölçümlerin zaman alıcı olmasının yanı sıra benzetim programlarının da gerçek bir haberleşme sistemini tam olarak temsil etmediği düşünülmektedir. Bu sebeple, bir haberleşme sisteminin FPGA gibi paralel çalışan hızlı modüllerle gerçekleştirilmesi ve bu sistem üzerinden gerekli ölçümleri yapılmasının daha hızlı, gerçeğe yakın ve özgün olacağı düşünülmektedir.

Bu çalışma ile BPSK (iki seviyeli faz kaydırmalı anahtarlama) ve QPSK (dört seviyeli faz kaydırmalı anahtarlama) modellerine uyarlanabilen FPGA (Alan Programlanabilir Kapı Dizileri) tabanlı bir gömülü haberleşme sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistem daha sonra FPGA tabanlı sistemleri analiz etmek için kullanılan Xilinx firmasının geliştirdiği System Generator aracı ile analiz edilmiştir. İletilen veri minimum hata ile tekrar elde edilmeye çalışılmıştır.


Anahtar Kelimeler


Sayısal haberleşme sistemi, FPGA, modülasyon, demodülasyon

Tam Metin:

PDF

Referanslar


Alimohammad, A., Fard, S. F., 2014, “FPGA-Based Bit Error Rate Performance Measurement of Wireless Systems”, IEEE Transactions On Very Large Scale Integration (VLSI) Systems, 1583-1592.

Alimohammad, A., Fard, S. F., Cockburn, B. F., 2008, “Hardware-based Error Rate Testing of Digital Baseband Communication Systems”, IEEE International Test Conference, 4244-4203.

Akhtar, A., PhD, Field Application Engineer, https://www.nutaq.com/matlab-hdl-coder-xilinx-system-generator, Erişim tarihi 16.10.2016.

Babu, A. S., Rao, K.V. S., 2011, “Evaluation of BER for AWGN, Rayleigh and Rician Fading Channels under Various Modulation Schemes”, International Journal of Computer Applications, Volume 26– No.9.

Kanirkar, N. B., Sarvaiya, J. N., 2009, “BER Vs SNR Performance Comparison of DSSS-CDMA FPGA Based Hardware with AWGN”, Spreading Codes & Code Modulation Techniques, International Journal of Electronic Engineering Research, 155-168.

Masud, M. A., Samsuzzaman M., Rahman M. A., 2010, “Bit Error Rate Performance Analysis on Modulation Techniques of Wideband Code Division Multiple Access”, Journal of Telecommunications, Volume 1, Issue 2.

Roy, T., K., 2012, “Comparative BER Performance Analysis of OFDM System Using M-PSK and M-QAM Modulation Schemes over AWGN Channel”, IJCCNet, Volume 1, Issue 4.

Sharma, D., Srivastava, P., 2013, “OFDM Simulator Using MATLAB, International Journal of Emerging Technology and Advanced Engineering”, Volume 3, Issue 9.

Samundiswary, P., Kalyan, V., 2012, “Performance Analysis of WCDMA using Different Spreading Codes”, International Journal of Computer Applications, Volume 38, No.10.


Madde Ölçümleri

Ölçüm Çağırılıyor ...

Metrics powered by PLOS ALM

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


Telif Hakkı (c) 2018 Selçuk Üniversitesi Mühendislik, Bilim ve Teknoloji Dergisi

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.

Tarayan Veri Tabanları

   ResearchBib 中国知网BASE Logo googleDirectory of Research Journals Indexing LogoOnline Access to Research in the EnvironmentDTUbroadcastlogo PBN - BETA versionjournal tocs uk ile ilgili görsel sonucuFind in a library with WorldCatDiscovery: Library search made simple. Return to JournalSeek Homejatstech ile ilgili görsel sonucuExLibris header imageStanford University Libraries